Místo opalování tu budou byty: developery lákají pražská koupaliště

  4:58
PRAHA - Džbán, Lhotka, Šeberák. I když tato koupaliště leží v různých částech Prahy, je až s podivem, kolik toho mají společného. Vyhlédli si je draví developeři, kteří v nich vidí příležitost, jak vydělat.

Brána koupaliště Džbán je již notně omšelá. | foto: revitalizace-dzban.cz

Koupaliště Džbán vzniklo na konci šedesátých let. Dlouhá léta sem mířily tisíce Pražanů za letním osvěžením. A jak to vypadá dnes? Polorozpadlé šatny, dosluhující zázemí. "Přes dvacet let se do toho nedala ani koruna," konstatuje Jiří John z občanského sdružení Veleslavín-Vokovice k životu. Právě on před časem stál u zrodu petice, kterou podepsalo přes tři tisíce lidí, včetně známých osobností. Byla namířena proti projektu společnosti Molepo, která chce Džbán takzvaně revitalizovat. V překladu do srozumitelného jazyka: "zastavět".

Se Džbánem pro vodu...

Pozemky okolo koupaliště ještě donedávna patřily státnímu podniku Pražské kanalizace a vodní toky, který je v likvidaci a který se je rozhodl prodat. K dražbě došlo těsně před loňskými Vánoci, 19. prosince. Není divu, že se obchod podařil, když bylo Molepo jediným zájemcem. Pozemky navíc společnost získala výhodně za cenu znaleckého posudku, tedy převážně za150 korun za metr. Jenže samotná změna majitele a koneckonců ani cena nebyly tím, co vzbudilo vlnu nevole.

Tím byl projekt, který Molepo představilo o pár měsíců později a který počítal s komerční výstavbou bytů. "Jiná cesta není. Bez investice bude areál, který je v havarijním stavu, nutné zavřít," nechal se slyšet Pavel Nerad, jednatel společnosti.

Klíčovým předpokladem je ale změna územního plánu, podle toho stávajícího se totiž okolo Džbánu nic stavět nesmí. I to byl důvod, proč Molepo přišlo k pozemkům tak lacino. "Je to obchod, který by mohl vynést pět až šest miliard korun," tvrdí Jiří John s tím, že kdyby k výstavbě došlo, zničilo by to podle něj okolní zeleň.

Jenže projekt, na kterém se dá zázračně zbohatnout, není to jediné, co je na společnosti Molepo zajímavé. Pozoruhodné jsou i okolnosti jejího vzniku. Nejdříve byla vlastníkem firmy společnost Crystal River, poté Molepo, s. r. o. získala společnost Wood and Company Financial Services, aby ji za pouhých 200 tisíc korun prodala firmě Molepo Holding Limited se sídlem na Maltě. Podílníkem maltského vlastníka je například podnikatel Petr Šikoš, jeden z účastníků toskánské dovolené někdejšího premiéra Mirka Topolánka.

Projekt "nového" Džbánu je teprve na začátku. Byť Praha 6 dala změně územního plánu na pozemcích okolo koupaliště stopku, konečné slovo bude mít magistrát. A kdyby firma přece jen neuspěla, hrozba uzavření podle Pavla Nerada stále trvá. "Uzavření nelze v tuto chvíli vyloučit, ale rozhodnuto o ničem ještě nebylo," dodal.

S jistotou dvojnásobku

O tom, že nejde o plané hrozby, se už mohou přesvědčit obyvatelé Prahy 4. Tamní koupaliště Lhotka je zavřené dva roky a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být jinak.

Koupaliště totiž patří společnosti Eco-Investment slovenského miliardáře Milana Fil‘a. Ta jej získala v roce 2005 od Fondu národního majetku za 30 milionů korun. Přestože odhadní cena byla jen necelé čtyři miliony, Eco-Investment nepochyboval, že se mu investice několikrát vrátí. Chystal zde totiž rezidenční projekt, pro který si prakticky okamžitě zažádal o změnu územního plánu. Vše probíhalo bez větší pozornosti, tedy do té doby, než majitel nechal v roce 2011 koupaliště uzavřít pro veřejnost.

"Samozřejmě že jsme z uzavření koupaliště byli překvapeni. Byli jsme překvapeni i z toho, že tu Eco-Investment chce stavět byty. Do té doby se o tom prakticky nic nevědělo," říká Blanka Černá z občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka. S projektem nesouhlasí ani místní radnice Prahy 4, která chce koupaliště zachovat.

V současné době je změna územního plánu zastavena a jedná se o možné směně. Eco-Investmentu, který teď za Lhotku požaduje 45 až 50 milionů, tedy téměř dvojnásobek původní ceny, magistrát nabídl jiné pozemky v Kamýku. Zároveň firma podle informací týdeníku 5plus2 jedná o možné výměně za pozemky v Jeremenkově ulici s Prahou 4.

Které pozemky si ale nakonec vybere, a jestli vůbec, není jasné. Eco-Investment průběh vyjednávání odmítl komentovat. "Do dokončení všech jednání s Magistrátem hlavního města Prahy nemůžeme komentovat jejich dílčí závěry," uvedla společnost ve svém vyjádření.

Život jako na vodě

V kanceláři na kunratické radnici se skláníme nad mapou, na níž je i místní rybník Šeberák. "Tak tady a tady by to chtěli postavit," zapichuje zdejší starostka Ivana Kabelová prst do papíru. "Ale co by tam mělo stát, to nám nikdy oficiálně neřekli. Podle nás je to záměr. Když víte, co na vás chystají, můžete se na to připravit a bránit se," přemýšlí nahlas.

Před několika lety totiž Šeberák, který slouží i jako koupaliště, koupila soukromá společnost Ogopogo a ta pojala poměrně odvážný plán. Nechtěla postavit domy okolo na březích jako předešlí dva investoři, ale chtěla je umístit přímo na vodu. "Záměrem je vybudovat rezidenční areál s plovoucími objekty a zároveň část rybníka vyhradit pro veřejnost jako letní koupaliště," nechal se před dvěma roky slyšet předseda představenstva společnosti Ogopogo David Adamec.

Firma chtěla začít hned po získání potřebných povolení, například o připojení na inženýrské sítě. Proti plánované výstavbě na "vodě" se ale postavila jak místní radnice, tak místní obyvatelé. Například občanské sdružení Pro Kunratice iniciovalo protestní petici.

Doposud by se mohlo zdát, že jejich snahy jsou úspěšné, Šeberák je stále přístupný a na jeho hladině nic neplave. Jenže firma Ogopogo se přesto snaží. Například si už podala zmiňovanou žádost o zasíťování a podle informací týdeníku 5plus2 o ní nebylo definitivně rozhodnuto. "Náš záměr stále trvá," potvrdil aktuálně týdeníku 5plus2 David Adamec.

Vedení městské části se dušuje, že situaci nemohlo zabránit. Když byl rybník na prodej, nemělo dostatek peněz na jeho koupi. Proto prý podle Kabelové kunratická radnice požádala o pomoc magistrát. Jenže magistrátní radní pod vedením tehdejšího primátora Pavla Béma peníze na Šeberák nedali.


Další články z rubriky

Magistrát zrušil vernisáž výstavy, Hudečkovi opět někdo hrozil bombou

(Ilustrační snímek)

Pražský magistrát zrušil plánovanou odpolední vernisáž výstavy Blackout 2014, kterou je možné najít u parkoviště služebních vozidel magistrátu. Primátorovi... celý článek

Falešné policisty vedl při loupežném přepadení veterán z Afghánistánu

Neznámý pachatel vchází do firmy, kde z trezoru odcizil asi 400 tisíc korun

Policie dopadla pětici mužů, kteří před necelým rokem v pražské Uhříněvsi přepadli muže a jeho tehdy těhotnou partnerku a okradli je o více než 700 tisíc... celý článek

Opilý muž se v Praze pohádal s partnerkou, žena po bodnutí nožem zemřela

V pražské Anderleho ulici bodl muž nožem partnerku, žena na následky zranění...

Smrtí ženy, kterou její druh bodl nožem, skončila pondělní večerní hádka mezi partnery v Anderleho ulici na Černém Mostě v Praze. Muž při zadržení ještě držel... celý článek

Zaplatil si orální sex, místo toho se ale cizinec pokusil ženu znásilnit

(Ilustrační snímek)

Více služeb, než si zaplatil, chtěl od mladé ženy získat cizinec, jehož v sobotu v noci v křoví na Karlově náměstí zadrželi pražští strážníci. Muž ženě... celý článek